Naslov projekta: RadExIORSBoost - Povečanje znanstvene odličnosti pri napovedovanju individualne radiosenzitivnosti raka na prostati z napredkom v prenosu znanja, mreženju in tehnoloških inovacijah v radiobiologiji
RadExIORSBoost bo naredil pomemben korak k prilagajanju radioterapije posameznim bolnikom
S pomočjo napredne tehnologije, kot je umetna inteligenca in strojno učenje, bomo raziskali, kako posamezni bolniki reagirajo na zdravljenje, preučevali njihove genske profile, imunološke odzive in poškodbe DNK. Naš cilj je ustvariti smernice za klinično uporabo teh podatkov in identificirati potencialne biomarkerje, ki lahko napovedujejo, kako posameznik reagira na radioterapijo. To bo koristilo ne le bolnikom z rakom, temveč tudi zdravim posameznikom, ki so ogroženi.
Projekt RadExIORSBoost bo odprl vrata tehnološkim inovacijam v sodobni radiološki onkologiji, s ciljem znatnega zmanjšanja stranskih učinkov radioterapije in njenih vplivov na okolje. Predlagani projekt bo uvajal nov koncept in pristop na področju radiobiologije ter prispeval k razvoju močne skupine raziskovalcev, radiobiologov in radioterapevtov. S tem bomo spodbudili nadaljnji napredek v raziskavah raka na nacionalni in evropski ravni ter podprli razvoj skupne raziskovalne in klinične mreže v Evropi.
Sodelovanje v projektu RadExIORSBoost predstavlja pomembno priložnost za napredek v personalizirani medicini, ki bo omogočila prilagojene terapije, zmanjšanje neželenih učinkov in izboljšanje kakovosti življenja bolnikov z rakom prostate.
Slika: Koncept projekta RadExIORSBoost se osredotoča na inovativni pristop k napovedovanju individualne radiosenzitivnosti pri bolnikih z rakom prostate.
"Na Onkološkem inštitutu Ljubljana si kot celostni onkološki center prizadevamo za napredek na področju zdravljenja raka z obsevanjem. Naše raziskave temeljijo na bogatih izkušnjah naših strokovnjakov, pridobljenih v sodelovanju z vodilnimi mednarodnimi ustanovami, kot so M.D. Anderson Cancer Center (ZDA) in Gray Laboratory ter CRUK/MRC Oxford Institute for Radiation Oncology (Velika Britanija). Poseben poudarek našega raziskovalnega dela je raziskovanje metod, kot sta elektrokemoterapija in elektrotransfer genov, ter njihov vpliv na povečanje učinkovitosti radioterapije. Te inovativne metode izkoriščajo posebne molekule, ki vplivajo na imunski sistem ali zavirajo rast krvnih žil v tumorjih," je pojasnila prof. dr. Maja Čemažar, vodja projekta na Onkološkem inštitutu Ljubljana.
»Na Onkološkem inštitutu Ljubljana izvajamo več novih raziskovalnih projektov, ki temeljijo na preučevanju učinkov obsevanja na celice in živali z namenom izboljšanja metod zdravljenja raka. Naša raziskovalna skupina bo izkoristila obstoječe vire in opremo ter prispevala k širjenju uporabe najnovejših tehnik v radioterapiji. S projektom RadExIORSBoost si prizadevamo odkriti nove kazalnike, ki bi lahko napovedali, kako posamezniki reagirajo na obsevanje. Ta projekt predstavlja pomemben korak k prilagajanju radioterapije potrebam posameznika in izboljšanju kakovosti življenja bolnikov. Z navdušenjem pričakujemo rezultate projekta v prihodnosti," je zaključila prof. dr. Maja Čemažar.
Informacije o projektu
Naslov projekta: RadExIORSBoost - Twinning to skyrocket scientific excellence towards individual radiosensitivity prediction by raising the bar in knowledge transfer, networking, and technological innovation in radiobiology
Trajanje projekta: 36 mesecev (oktober 2024-september 2027)
Partnerji: Inštitut za onkologijo in radiologijo Srbije (koordinator), partnerji Onkološki inštitut Ljubljana (Slovenija), Medicinska fakulteta v Mannheimu Univerze v Heidelbergu (Nemčija), Univerza v Leicestru (Združeno kraljestvo), Center za raziskave raka Medicinske univerze na Dunaju (Avstrija).
Vrednost projekta: 1.499.860 €
Kontakt
Onkološki inštitut Ljubljana
Nosilec: prof.dr. Maja Čemažar, vodja projekta in vodja oddelka za raziskave in izobraževanje
e-pošta: mcemazar@onko-i.si
„Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za raziskave (REA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti REA.”