Splošna priporočila za celične vzorce v epruvetah in razmaze:
Splošna priporočila za tekočinske vzorce:
Slika 1: Pravilno označena stekla z vzorci sprememb, ki so prikazane na sliki 1. Pod imenom in priimkom je identifikacijska številka bolnika v vaši ambulanti/laboratoriju. Velika črka označuje mesto odvzema (A, B, C), arabska številka označuje za kateri odvzem gre ((1 = prvi odvzem, 2 = drugi odvzem)
Slika 2: Pravilno označena epruveta z vzorci sprememb, ki so prikazane na sliki 3.
Vzorce na steklih in v epruvetah je potrebno dokumentirati in opisati na napotnici in po možnosti označiti na skici, ki je del napotnice ali kot priloga.
Na napotnici je potrebno označiti: mesto odvzema (z veliko tiskano črko), zaporedno številko odvzema (z arabsko številko), število stekel in epruveto s celičnim vzorcem (v oklepaju zapišemo število stekel z arabskimi številkami in oznako HW za epruveto s celičnim vzorcem v spiralni tekočini) ter organ/tkivo, ki smo ga punktirali. Mesto odvzema in število odvzemov označimo tudi na skici.
Podatki o vzorcih na napotnici in skici se morajo ujemati z oznakami na steklih in epruvetah.
Primer označevanja vzorcev citološke punkcije, ABTI dveh sprememb levi dojki in bezgavke v desni pazduhi na napotnici in skici je prikazano na sliki 1. V skladu s pravili označimo tudi stekla in epruvete (Slika 1 in 2).
Označevanje vzorcev na napotnici (obvezen podatek):
A/1: zunanji zgornji kvadrant leve dojke (2 stekli, HW)
Razlaga: A/1 pomeni prvo mesto punkcije, prvi odvzem, ”2 stekli, HW” pomeni dve stekli in epruveta z vzorcem v spiralni tekočini)
B/1: Leva dojka centralno (1 steklo)
Razlaga: B/1 pomeni drugo mesto punkcije, prvi odvzem, ”1 steklo” pomeni eno steklo z vzorcem v spiralni tekočini)
B/2: Leva dojka centralno (1 steklo)
Razlaga: B/2 pomeni drugo mesto punkcije, drugi odvzem, ”1 steklo” pomeni eno steklo z vzorcem v spiralni tekočini)
C/1: Bezgavka desni pazduhi (1 steklo, HW)
Razlaga: C/1 pomeni tretje mesto punkcije, prvi odvzem, ”1 steklo, HW” pomeni eno steklo in epruveta z vzorcem v spiralni tekočini)
Označevanje vzorcev na skici (zaželen vendar neobvezen podatek):
Slika 3: Označevanje vzorcev citoloških punkcij sprememb v dojki in pazduhi na skici
Slika 4: Označevanje tekočinskega vzorca
VZORCEV NI DOVOLJENO SUŠITI V ŠKATLICAH ZA TRANSPORT VZORCEV
Slika 5: Fiksacija brisa meterničnega vratu z razpršilnim fiksativom
Slika 6: Transport celičnih vzorce: A – transportne škatle za stekla, B – pošiljanje tekočinskih vzorcev po cevni pošti v ustrezni embalaži in nosilcu
Slika 7: Primeri nekaterih transportnih posod za tekočinske vzorce
A: Urinski lonček za transport urinov, izlivov/eksudatov, izpirkov, …. kadar vzorcev ne pošiljate po pošti, ampak preko kurirja. Če pošiljate vzorce po pošti ali cevni pošti, morate izbrati embalažo, ki dobro tesni, da ne pride do polivanja vzorca med transportom; B: Epruveta, 5 ml, sterilna, – za vzorce citoloških punkcij v spiralno tekočino ali za zelo majhne količine izlivov; C: 10ml sterilna epruveta brez dodatkov za transport likvorja, ki ga v laboratorij odnesemo takoj po odvzemu na ledu.