OI Ljubljana
Eng

Onkološki inštitut Ljubljana potrjuje znanstveno odličnost s koordinatorstvom EU Twinning projekta ZAP Cancer

Onkološki inštitut Ljubljana (OIL) je uspešno pridobil vodenje evropskega Twinning projekta „ZAP Cancer“. Cilj tega ambicioznega triletnega projekta, ki poteka v sodelovanju z vodilnimi evropskimi raziskovalnimi ustanovami, je pospešiti raziskave na področju aktivacije protitumorskega imunskega odziva z najsodobnejšimi tehnikami elektrokemoterapije in genskega elektroprenosa.

Več kot desetletje je minilo, odkar je bil za zdravljenje napredovalega melanoma odobren prvi zaviralec imunskih kontrolnih točk (ZIKT), kar je pomenilo začetek imunoterapije pri zdravljenju raka. Vendar tudi v najboljših scenarijih s kombinacijo ZIKT in standardnih terapij trajne koristi niso dosežene pri približno polovici bolnikov. Zato so potrebni novi pristopi, kako najbolje izkoristiti potencial ZIKT. Znanstveni cilj projekta »ZAP Cancer« je ugotoviti, kako je mogoče lokalno ablativno tehniko, elektrokemoterapijo s kemoterapevtiki bleomicinom (BLM), cisplatinom (CDDP) ali oksaliplatinom (OXA), ki povzroči imunogeno celično smrt (ICD), kombinirati z genskim elektroprenosom plazmidne DNA (pDNA), ki kodira za ZIKT, da se izzove sistemski protitumorski imunski odziv.

Projekt »ZAP Cancer«, v skupni vrednosti 1,5 mio EUR, načrtuje izboljšanje dostopa do znanstvene odličnosti, optimizacijo upravljanja raziskav ter pospešitev izmenjave osebja, znanja in idej v Evropskem raziskovalnem prostoru (ERA) in dveh sodelujočih ustanovah iz držav širitve: Onkološkega inštituta Ljubljana (OIL) in Fakultete za zdravstvene vede (FZV) Univerze v Ljubljani. »ZAP Cancer« bo razširil obstoječo mrežo sodelovanja s štirimi vodilnimi evropskimi ustanovami: francoskim Inštitutom za farmakologijo in strukturno biologijo Nacionalnega centra za znanstvene raziskave (IPBS-CNRS), belgijskim Katholieke Universiteit Leuven (KUL), Inštitutom italijanskega nacionalnega raziskovalnega sveta (CNR) in avstrijsko Medicinsko univerzo v Gradcu (MUG).

 
Koncept in vivo raziskav projekta ZAP Cancer.

S predlaganim projektom bo multidisciplinarna mreža centrov za raziskave raka sodelovala pri vzpostavitvi najsodobnejše, visoko zmogljive multi-omične in vitro in in vivo raziskovalne platforme na Onkološkem inštitutu in Fakulteti za zdravstvene vede, kar jim bo zagotovilo dragoceno novo strokovno znanje in izkušnje, ki bodo povečale njihov potencial za prihodnjo uspešno udjestvovanje na evropski in mednarodni ravni.

"Veseli nas koordinatorstvo projekta »ZAP Cancer«, ki Onkološki inštitut Ljubljana postavlja v ospredje na področju raziskav raka in inovacij pri zdravljenju. Ta pobuda ne le potrjuje našo odličnost na področju raziskav, temveč tudi krepi naše strateško povezovanje in sodelovanje z vrhunskimi evropskimi raziskovalnimi ustanovami. Naš cilj je prenesti te raziskovalne izsledke v klinično prakso in s tem izboljšati izide zdravljenja bolnikov z rakom po vsem svetu." je povedal dr. Boštjan Markelc, vodja projekta na Onkološkem inštitutu Ljubljana.


O projektu
Naziv projekta: ZAP Cancer - Twinning za odličnost: Pospeševanje raziskav aktivacije protitumorskega imunskega odziva po elektrokemoterapiji v kombinaciji z genskim elektroprenosom pDNA, ki kodirajo ZIKT.

Trajanje projekta: 36 mesecev

Partnerji: Onkološki inštitut Ljubljana (koordinator), sodelujoči partnerji: Fakulteta za zdravstvene vede Univerze v Ljubljani, Inštitut za farmakologijo in strukturno biologijo, (IPBS-CNRS), Toulouse, Francija; Katholieke Universiteit Leuven (KUL), Leuven, Belgija; Inštitut italijanskega nacionalnega raziskovalnega sveta (CNR) in Medicinska univerza v Gradcu (MUG), Avstrija.

Kontaktna oseba: 
Onkološki inštitut Ljubljana
dr. Boštjan Markelc, vodja projekta 
e-pošta: bmarkelc@onko-i.si 

"Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za raziskave (REA).  Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti REA."

 

 

© 2019 - Onkološki inštitut Ljubljana
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava